Home > Diensten > Opleidingen en netwerken > Netwerken > Het Frank Lambriks Symposium
Het Frank Lambriks Symposium: terugblik 2022-2026
Vijf edities, één vraag: wat vraagt goed onderwijsbestuur van ons als mens? Van 2022 tot en met 2026 organiseerde Beteor jaarlijks het Frank Lambriks Symposium. Met de vijfde editie in Amersfoort hebben we de reeks afgerond.
Het symposium was een cadeau aan het onderwijs. Elk jaar brachten we bestuurders, toezichthouders, schoolleiders en andere onderwijsprofessionals samen rond een vraagstuk dat schuurt: waardengedreven leiderschap, inclusie, lef in bestuur, het lerarentekort en kansengelijkheid. Steeds op een andere plek, steeds gratis en altijd met ruimte voor het gesprek.
Voor iedereen die erbij was en voor iedereen die wil terugkijken wat er is gedeeld kan je hier de symposia terugvinden. Dank aan iedereen die hieraan heeft bijgedragen.
(Be)sturen vanuit het hart
1 oktober 2026 · Mavo Muurhuizen, Amersfoort
De laatste editie ging over waardengedreven leiderschap. Hoe blijf je trouw aan je waarden als druk, verwachtingen en complexiteit toenemen? En hoe maak je bespreekbaar wat in de bestuurskamer vaak ongezegd blijft?
Programma
- Marilieke Engbers over het ongezegde in de bestuurskamer en de eenzaamheid aan de top
- Jos Kusters over leiderschap in het publieke domein
- Afscheid van Jaap Engbers
De cirkel is rond: afscheid van Jaap Engbers
Deze editie stond ook in het teken van de afronding van de 43-jarige loopbaan van Jaap Engbers. Jaap werkte vanaf 1983 in het onderwijs als docent, directeur en bestuurder. De afgelopen 17 jaar was hij als adviseur, directeur en mede-eigenaar verbonden aan Beteor. Hij stond aan de basis van dit symposium en bleef zich verbinden aan de vraag waar het om draait: wat vraagt goed onderwijsbestuur van ons als mens?
(Be)sturen op inclusie: hoe dan?
5 november 2025 · Beteor, Eindhoven
Inclusief onderwijs vraagt meer dan goede bedoelingen. In een volgeboekte editie op ons kantoor in Eindhoven ging het over de vertaling naar de praktijk: in beleid, in teams en in de klas.
Programma
- Keynote van Freek Peters over contextueel leiderschap
- Inspiratiesessie van Nabila el Moussaoui
- Norman de Langen: van reactieve naar preventieve leerlingenzorg
- Teuny Bosma: inclusie begint bij onszelf
Presentaties (pdf)
Freek Peters: contextueel leiderschap
Nabila el Moussaoui
Norman de Langen: van reactieve naar preventieve leerlingenzorg
Teuny Bosma: inclusie begint bij onszelf
Lees ook
Inclusief onderwijs vraagt om leiders die durven schakelen
Inclusief onderwijs organiseren: 3 uitdagingen (en hoe je ze aanpakt)
(Be)sturen met lef!
Onvoorwaardelijk inzetten op de bedoeling van het onderwijs
6 november 2024 · Landstede MBO, Zwolle
Wat vraagt het van bestuurders en schoolleiders om met moed te kiezen voor de bedoeling van onderwijs, ook als dat schuurt? Meer dan 140 onderwijsprofessionals meldden zich aan voor een middag over bestuurlijke wijsheid, lef en de vraag wat je morgen anders doet.
Programma
- Keynote van Hartger Wassink over bestuurlijke wijsheid
- Workshops in twee rondes, met dertien workshops om uit te kiezen
- Keynote van Henk Hagoort
- Afsluiting en borrel
- Geroosterd: hoe het rooster innovatie kan tegenhouden of juist faciliteren
Paul Slegers, voormalig lid college van bestuur SOML en toezichthouder - Onderwijs in labs
Roel Akkerman, Summa Automotive (Summa College) - De bedoeling van het onderwijs: wat we kunnen leren van Gordon Ramsay
Ester Moraal - De reis van de held
Linda Toonen - Brainport komt naar je toe
Paul Hulshof, projectleider onderwijs bij Brainport Development - (Onderwijs)kundig eigenaarschap
Jochem Goedhals, Fontys Pulsed - Hereik de school
Frank van der Ende - College Tour met Jos Kusters
Jos Kusters, bestuurder OMO - Een reguliere school voor speciale leerlingen
Corinne Sebregts (rector) en Thijs van der Heijden (teamleider), Helder, Parmant Scholen - M&M’s in het onderwijs?
Anne Bergsma, columnist en inspecteur voortgezet onderwijs - Het schijnhuwelijk tussen onderwijskundig beleid en het klaslokaal
Rick Steur, (onderwijs)adviseur en voormalig onderwijsinspecteur - College Tour met Hartger Wassink
Hartger Wassink - Agora, toen en nu
Jan Fasen (mede-grondlegger eerste Agora-school), Tim Slot (docent van het eerste uur) en Kees Hoefnagel (oud-voorzitter CvB)
Lees ook: Moedig onderwijskundig leiderschap: patronen doorbreken in het onderwijs, het blog van Linda van Sloten naar aanleiding van deze editie.
Het lerarentekort als kans
20 september 2023 · DENISE, Amsterdam
Het lerarentekort raakt elke school. In Amsterdam keken we naar de cijfers en zochten we vooral naar wat wél kan. Twaalf workshops boden elk een mogelijk antwoord. Studenten lieten als docenten in de dop zien waar zij van dromen.
Programma
- Keynote van Johannes Visser (De Correspondent) over het lerarentekort en wat je morgen al anders kunt doen
- Arnold Jonk (bestuurder openbaar primair onderwijs) over de data en complexiteit achter het tekort
- Merel van Vroonhoven (leraar speciaal onderwijs, columnist en bestuurder) over onderwijs, het lerarentekort en leiderschap
- Paneldiscussie met studenten en twaalf workshops
Kansengelijkheid
21 september 2022 · Valuascollege, Venlo
De eerste editie stond in het teken van het gedachtegoed van Frank: gelijke kansen voor ieder kind. Zit ons onderwijssysteem kansengelijkheid in de weg? En wat kun je morgen zelf anders doen? Leerlingen van de afdeling Horeca, Bakkerij en Recreatie verzorgden het eten.
Programma
- Keynote van Johannes Visser (De Correspondent) over kansengelijkheid
- Paneldiscussie met Monaïm Benrida, Hein van Asseldonk, Johannes Visser, de jongerenraad van de Gelijke Kansen Alliantie en leerlingen uit het voortgezet onderwijs
- Paul Ramakers over eigenaarschap, lef en doorzettingsvermogen
- Moderator: Joop Wolters
Wie was Frank Lambriks?
Frank Lambriks (1945-2021) was onderwijsbestuurder en adviseur bij Beteor. Hij stond voor fatsoenlijk bestuur, gericht op de volle ontplooiing van ieder kind. Kansengelijkheid liep als een rode draad door zijn werk.
Na zijn overlijden nam Jaap Engbers, collega en vriend van Frank, het initiatief voor een symposium in zijn naam. De eerste editie vond plaats op een plek die bij Frank hoorde: het oude Thomascollege in Venlo, nu het Valuascollege. Zijn gedachtegoed bleef vijf jaar lang het vertrekpunt.
Wat vijf edities ons leerden
De bedoeling van onderwijs als kompas
Kansengelijkheid, het lerarentekort of inclusie: steeds kwam het gesprek terug bij de vraag wat onderwijs voor ieder kind moet betekenen.
Goed bestuur vraagt moed
Lef in 2024, het ongezegde in de bestuurskamer in 2026. Besturen betekent ook moeilijke gesprekken durven voeren.
Leren doe je samen
In workshops, inspiratiesessies en panels met leerlingen en studenten ontstonden de meeste inzichten in gesprek met elkaar.
Dank je wel
Aan de sprekers die hun kennis en ervaring deelden. Aan de gastlocaties in Amersfoort, Eindhoven, Zwolle, Amsterdam en Venlo. Aan de leerlingen en studenten die meedachten en meekookten. En aan iedereen die vijf jaar lang het gesprek met ons aanging.
Het gesprek over goed onderwijsbestuur gaat door
In onze opleidingen, netwerken en adviestrajecten blijven we werken aan mensgericht leiderschap in het onderwijs.